Новини

Одноразові чи власного пошиття: які маски найбільш ефективні та як їх правильно використовувати

9 квітня 2020, 13:45

Обов’язкове носіння масок у громадських місцях від 6 квітня запроваджене урядом по всій країні. Ще до прийняття цієї постанови без маски не пускали у магазини, на ринки чи у транспорт. Однак, зважаючи на дефіцит масок в аптеках, вінничани вдаються до різних методів убезпечення себе: хтось шиє сам з підручних матеріалів, хтось купує “дизайнерські”, інші ж носять одноразову маску кілька днів.


У рамках інформаційного спецпроєкту “Антипандемія”, який щодня виходить на 101,8 FM, ми звернулись до експерта, аби з’ясувати: які маски найбільш ефективні, кому та де потрібно їх носити та чи можуть вони бути своєрідним “щитом”, який врятує від коронавірусу.

Які рекомендації  щодо використання масок у ВООЗ? 

Позиція Всесвітньої організації охорони здоров’я така, що коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом, тож маска необхідна для того, щоб запобігати поширенню крапель слизу і слини від хворого. Таким чином, маска вдягається на тих, хто має симптоми хвороби або на тих людей, які змушені контактувати з хворими.

– За інших обставин ВООЗ одягати маску не рекомендує. Наприклад, вдягати маску, прогулюючись на свіжому повітрі, не варто. У рекомендаціях ВООЗ щодо використання масок під час пандемії мова йде лише про респіратори та одноразові маски. Засоби захисту бавовни чи іншої тканини не рекомендовані, – зазначає лікар загальної практики Сергій Макаров

 

 

Кому та які маски потрібні?

У інтернеті та по телебаченню часто можна побачити кадри зі східних країн, таких як Гонконг, Сингапур, Японія чи Китай, де чи не всі люди ходять у масках – коментує Сергій Макаров. 

– Є дві ключові стратегії використання масок: якщо маски – це необмежений ресурс і їх є достатня кількість, щоб забезпечити абсолютно усе населення, то тоді є справедливою вимога держави, щоб усі, виходячи за межі помешкання одягали маски. Бо є люди, які можуть безсимптомно виділяти вірус наприкінці інкубаційного періоду або переносити інфекцію у легкій формі, заражаючи оточення. Тому, якщо усі носять маски – то це ускладнює передачу вірусу, тоді це має сенс. Інша стратегія застосовується у тому випадку, якщо маски – це обмежений ресурс, який у дефіциті. Тоді їх перерозподіляють на потреби тих, кому вони потрібні найбільше, наприклад медикам чи пацієнтам з коронавірусом.
 

До рекомендацій ВООЗ варто прислухатись, викладених вище, але, враховуючи дефіцит медичних масок в аптеках, ми можемо взагалі залишитись без будь-якого захисту.

Не завжди у масці є потреба. Під час прогулянки на вулиці, не контактуючи з іншими особами, людині не потрібно вдягати маску. Але, коли потрібно відвідати магазин, де вона може перетинатись з іншими людьми, контактувати з касиром врешті-решт. Крім того, особа може мати легкі симптоми хвороби й, розмовляючи чи кашляючи, може заражати продукти чи пакування. Тому є сенс у тому, щоб людина таку маску вдягала. Якщо немає медичної, треба використовувати щось з підручних засобів. 

– Серед недоліків маски з тканини можна назвати такі: вони мають погані фільтрувальні властивості та швидко промокають. Медична маска має на зовнішній стороні водовідштовхувальний шар, який запобігає прилипанню заражених крапель. Внутрішній шар – вологопоглинальний, а середній – фільтрувальний, – пояснює лікар. Вологопоглинальний шар потрібен для того, щоб волога, яку ми видихаємо, не потрапляла надто швидко фільтрувальний шар, адже він втрачатиме свої захисні властивості.

Натомість маски з тканини швидко промокають. За словами Сергія Макарова, щоб такі маски було хоч трохи ефективні, ми маємо мати не одну таку маску на цілий день. Їх потрібно змінювати щогодини та обробляти належним чином, прати та прасувати. Тільки у такому випадку носіння такої маски матиме якийсь сенс та захисні властивості.

Маєте питання щодо карантину, коронавірусу чи будь-яких інших тем, які вас хвилюють? Приєднуйтесь у Viber до спільноти #antiПАНДЕМІЯ, а ми знайдемо експерта, який відповість на це питання.

 

Поділитися :