Новини

У Вінниці проведуть пошукові роботи на території давнього кладовища на Стрілецькій

21 травня 2020, 16:46

Організація, яка має будувати багатоповерхівку на Стрілецькій, 23, має провести шурфування ґрунту та, у разі необхідності, виконати пошуково-ексгумаційні роботи.


Таке рішення схвалили на виконкомі міської ради. Як повідомляють на сайті установи, для цього залучать спеціалізовану меморіально-пошукову організацію та спеціалістів КП "Центр історії Вінниці". 

Ця процедура дасть змогу підтвердити або спростувати факт наявності на певній ділянці поховань, і вже за результатами цієї експертизи вирішиться, чи буде проводитись будівництво далі.

Як розповів у ефірі проєкту "Час змін" керівник Центру історії Вінниці Олександр Федоришен, у 1919  році отаман Подільського корпусу (йдеться про республіканські війська Директорії) Федір Колодій звертався до міської влади з проханням виділити ділянку під військовий цвинтар. 

– Міський землемір дуже чітко визначив межі для створення поховальної зони там. Йдеться про ділянку, суміжну з промзоною 45-заводу та лінією житлової забудови поряд з перехрестям вулиці Замостянської та Стрілецької. Там нині знаходиться пустовище та ділянка, поглинута промзоною.Влітку 1919 року на терени Поділля потрапляє військо, як його називали "прийшлих", "австріяк", "галичан", себто вояки Галицької армії. Найголовнішим ворогом для хлопців з-за Збруча була епідемія плямистого тифу. 1920 року у Вінниці та околицях було близько 9 тисяч хворих вояків. 90% з них, за твердженням відомого історика Лева Шанковського, загинули.

                                

За словами історика, у Вінниці існувало 2 локальних поховання вояків Галицької армії: перше – зона у районі теперішньої вулиці Стрілецької, тобто пустовище поряд з 45 заводом. Друга ділянка – римо-католицький цвинтар.

– Забудова, яка відбувається зараз, знаходиться на певній відстані від локалізованого, за архівними даними, цвинтаря. Але тут є такий сумний факт – на жаль, це не виключає можливості поховання саме там галичан, які померли від тифу. За спогадами ми чітко фіксуємо. що поховань було багато, вони були як масовими, так і індивідуальними, і про певну хаотичність свідчить те, що на той час це був край міста.

У 2019 році Центр історії Вінниці звертався до меморіально-пошукового центру "Доля", який має великий досвід проведення подібних робіт. Але з 1991 року подібних досліджень, які здійснювались на масових ділянках поховання тифозних хворих, в Україні не проводили. 

– У цьому випадку своєрідно панацеєю стали б шурфування ґрунту, така собі розвідка боєм. Вінницький лабораторний центр відповідав на наш запит, що така процедура існує. Вона проходить 6 днів і передбачає проби ґрунту на предмет тифу, – зазначив Олександр Федоришен.  

Також директор Центру історії Вінниці зазначив, що опитування старожилів у 2014-2015 роках показало, що їм така інформація була не відома. Тож навіть якщо у цій ділянці знаходили кістки, їх пов'язували з Другою світовою. 

Наразі земельна ділянка належить Міністерству оборони України. Там розпочалось будівництво багатоповерхового житлового будинку. 

 

Поділитися :

Останні новини

У Вінниці продовжили осінні канікули для учнів молодших класів

23 жовтня 2020, 17:11

У холі Вінницької міської ради тестують «розумний» термометр

23 жовтня 2020, 15:10

У Вінниці ситуація з захворюваністю на COVID-19 стрімко погіршується

23 жовтня 2020, 12:04

«Вінницяміськтеплоенерго» закликає споживачів сплачувати борги, щоб підприємству не довелося застосовувати санкції

23 жовтня 2020, 11:14

У Вінниці відкрили четверту лабораторію для ПЛР-тестування на COVID-19

22 жовтня 2020, 16:18

У Вінниці представники ОПОРИ зафіксували незаконну агітацію та поширення матеріалів з ознаками «чорного піару»

22 жовтня 2020, 15:46

Стан доступності приміщень для голосування у Вінниці цьогоріч не моніторили, але є можливість довозу на дільниці

22 жовтня 2020, 13:58

У Вінниці тролейбус з автономним ходом вийшов на маршрут №12а «Гніванське шосе - Немирівське шосе»

22 жовтня 2020, 11:54

Новий дитячий садочок планують відкрити у Вінниці до кінця року

22 жовтня 2020, 10:25

"Стань голосом аудіо-казки" : у Вінниці оголосили дитячий конкурс

21 жовтня 2020, 17:08
Всі новини