5 листопада у Вінниці відбулись громадські слухання з обговорення найважливіших документів, котрі визначатимуть вектори життєдіяльності громади у прийдешньому році: стратегічний – Програма економічного і соціального розвитку та фінансовий – Бюджет ВМТГ на 2025 рік.
Як інформують на сайті Вінницької міської ради, символічно, що подія проходила в укритті ліцею №23 – одному з тих, що був побудований цьогоріч задля захисту учасників освітнього процесу. Адже саме пріоритет «Безпека та оборона» залишиться ключовим й у новому році. Зберігають актуальність для громади й питання, пов’язані з підтримкою об’єктів критичної інфраструктури, сталого функціонування закладів освіти, охорони здоров’я – пріоритет «Стійкість», а також із захистом соціально вразливих верств населення, розбудови інклюзивного простору – пріоритет «Турбота».
Громадські слухання зібрали чималу кількість вінничан, які по завершенні презентацій мали можливість взяти участь в обговоренні: поставити запитання, внести пропозиції чи зауваження. Традиційно, із жителями громади зустрілися заступники міського голови, очільники профільних департаментів, розробників проєктів. Інформацію було представлено у вигляді чітких графічних зображень, що дало присутнім повне уявлення про те, на що команда Вінницької громади спрямовуватиме свої зусилля у прийдешньому році.
Як зазначив заступник міського голови Андрій Очеретний, формування бюджету на 2025 рік ґрунтується на базових принципах – прозорість, партисипація (залученість громадян на всіх етапах), збалансованість та реалістичність, важливість яких в умовах війни зростає в рази.
«Ми декларували та підтверджуємо, що зустрічі з громадою мають дуже велике значення. Власне громадські слухання – вже 19 зустріч у перебігу бюджетного процесу, 14 із яких були присвяченні виконанню бюджету за 10 місяців поточного року. Люди схвально оцінюють те, що було зроблено», – каже посадовець.
Він також зауважив, під час підготовки проєкту бюджету Вінниця зіштовхнулася з новим викликом, який полягає у вилученні реверсної дотації, що обумовлено необхідністю допомоги менш спроможним громадам – тим, які зазнали значної шкоди внаслідок російської агресії. Згідно з доведеною сумою, Вінниця до Держбюджету має спрямувати понад 531 млн грн. Внаслідок цього, а також із урахуванням вилученого торік «військового» ПДФО, бюджет у цілому втрачає 1,5 млрд грн.
Та попри все, й у четвертий рік воєнного стану фінансова політика громади вирізнятиметься своєю виваженістю та послідовністю. Фахівці детально пропрацювали реальні можливості бюджету. Адже це є фундаментом для забезпечення стабільної роботи усіх сфер життєдіяльності Вінниці, та що найважливіше спрямування коштів на «Безпеку та оборону», «Стійкість», «Турботу» – ключові пріоритети, які будуть головними й у 2025 році.
«Аналіз виконання бюджету-2024 року довів ефективність обраного курсу. І ми не будемо збавляти обертів. Передусім це можна простежити за спрямуванням коштів на безпеку та оборону. На цей пріоритет закладаємо більше 1 млрд грн на 2025 рік, але це точно не остаточна сума, тому що ми за кожні пів року, 9-ть місяців, коли є перевиконання бюджету, як це було у поточному році, додавали кошти. І при старті у 983 млн грн – ми сьогодні маємо фактично 1, 3 млрд грн», – підкреслив Андрій Очеретний.
А директорка департаменту фінансів міської ради Антоніна Лесь своєю чергою поінформувала присутніх, що дохідна частина бюджету сформована в обсязі 6,4 млрд грн (у цій сумі ще не врахована освітня субвенція, яка надійде пізніше), що на 12% менше за очікуваний показник 2024 року, видаткова на рівні – 6,5 млрд грн.
Левова частка видатків передбачена саме на пріоритет №1 «Безпека та оборона», на який планують спрямувати 1,014 млрд грн. Більшість цієї суми (понад 811 млн грн) піде на підтримку Збройних Сил України.
Фото: Вінницька міська рада