Новини

Вінницька делегація відвідала Польщу задля переймання досвіду розвитку громади

30 жовтня 2024, 10:10

Під час навчання представники громадських організацій і органів місцевого самоврядування ознайомилися з практиками залучення громадян до життя міст і їхньої участі в реалізації різноманітних ініціатив.

Як повідомляють на сайті Вінницької міської ради, цей візит, організований польським Фондом «Лідери змін» та ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» за сприяння Програми Study Tours to Poland та підтримки Польсько-американського фонду свободи. Він мав на меті сприяти обміну досвідом і підвищенню ефективності співпраці між владою та громадським сектором у вирішенні важливих соціальних питань.

Під час навчальної поїздки її учасниці познайомились з різними практиками долученням мешканців до життя міст, дізнались що нового у цій сфері. Відвідали Варшаву, Глівіце, Катовіце та Мікулов, адже там цей напрямок досить активно розвивається. Як розповів директор Програми Study Tours to Poland Мирослав Скірка, координує Програму польська неурядова організація Фонд «Лідери змін» і фінансується вона з Польсько-американського фонду свободи.

«Програма навчального візиту була побудована таким чином, щоб її учасники могли поспілкуватись як з представниками місцевої влади, так і з ГО. Так, у Варшаві, ми зустрілись з двома ключовими установами, які займаються комунікацією з громадським суспільством. Це Варшавський центр громадського спілкування та Бюро допомоги та суспільних проектів. Зустрілись з експертами з партисипації, громадянського бюджету та залучення громадян до прийняття рішень», – каже Мирослав Скірка.

Розповідаючи про Варшавський центр громадського спілкування, акцентували на волонтерстві. Хоча ця робота до стажу не зараховується, проте цінується під час працевлаштування. Адже це підтвердження отриманого досвіду, знань, практики, показник бажання долучитись до роботи, активності.

Учасники навчального туру познайомились також з діяльністю Асоціації «Борис». «Ми допомагаємо організаціям, які допомагають людям з інвалідністю, літнім людям та іншим групам. Для нашого оточення це було досить незрозумілим рішенням. Було складно, проте це важлива робота, – розповідає член Асоціації «Борис» Збігнєв Вейцман. – Серед проектів, якими зараз займаємось – «Коло підтримки». Це про людей з інвалідністю, які після смерті батьків вимушені переходити під опіку держави. Ми хочемо інтегрувати їх у суспільство, щоб вони залишались там, де виросли, у своєму кварталі, своїй оселі».

Працівниця відділу обслуговування міських рад та законодавства Варшавського міського управління району Середмістя міста Варшави Катажина Кулік зазначила, що вони сприймають неурядові ГО як партнерів. А коли реалізують проекти, то залучають їх як консультантів. «У нас спільна мета – ми хочемо, щоб місто розвивалось і всім жилось краще», – каже керівник відділу Пьотр Шиховський. Багато уваги приділяють підтримці українців. Так, у Варшавському центрі допомоги родинам діє відділ підтримки іноземців, в тому числі й українців. Як розповіла керівник цього відділу Анна Полеганова, тут консультують людей у питаннях влаштування дітей у садочки, школи. Також – щодо надання медичної допомоги, працевлаштування, проживання тощо. Надають послуги психолога.

Після Варшави делегація побувала у менших містах, де дуже активно реалізують різні громадські проекти. Заступник мера міста Глівіце Лукаш Горчинський розповів, що до цієї посади 15 років працював у громадському секторі. Тому взаємодія з ГО йому дуже близька. Він розповів що у місті є багато таких організацій у різних напрямках: освіта, спорт, робота з літніми людьми, молоддю тощо. Лише у багатофункціональному центрі мистецтв «Ринок» проводять понад 200 заходів на рік. Сюди приходять як трирічні діти з батьками, так і молодь та літні люди. Відбуваються зустрічі з авторами книг, виставки, творчі заняття.

У Глівіце відвідали Центр 3.0 – Центр суспільної активності (міський відділ). Його директор Марта Крись розповіла, що тут, серед іншого, допомагають відкрити ГО, супроводжують їх, навчають проводити промоційні заходи. Також – організовують тематичні майстеркласи для різних груп людей. У день візиту до Центру там саме навчали літніх людей робити свічки з воску та розповідали їм про бджіл. Дізнались про Бюджет участі Глівіце. У Вінниці теж реалізовується така ініціатива і має назву Бюджет громадських ініціатив. На час війни проект поставили на паузу, але по її завершення його планується відновити. У Глівіце у межах цієї програми місцеві жителі переважно направляють кошти на дитячі майданчики, велодоріжки, заняття для дітей, книги для бібліотек тощо.

У місті Міколов голова Центру суспільного розвитку Матеуш Айхнер розповів про активну допомогу біженцям. Особливо роботу над покращенням їхніх компетенцій, профорієнтацію та працевлаштування. Йшлось про каталог суспільно корисних послуг, який допомагає і тим хто може їх надавати, і тим кому їх потрібно отримати. А при працевлаштуванні людей з інвалідністю та тих, хто має проблеми з помешканням та тривало безробітні – виділяють субсидію. Половина цих коштів іде на зарплату, решта – на організацію робочого місця.

У Катовіце ознайомили учасників навчального туру з діяльністю Асоціації «МІСТ». Це некомерційна організація, яка вже 30 років підтримує людей у складних життєвих ситуаціях. Також тут проводять консультації для ГО від створення і до того, де взяти кошти на реалізацію проектів. У приміщенні є різні зали, якими можуть користуватись ГО, проектори, колонки, кухня. Є склад з наметами, столами, лавочка, апаратурою. Учасниці делегації зазначили, що отриманий досвід дуже цінний і допоможе у роботі. Серед них представниця координаційної ради мережі ОГС «Місто Змістів» і голова ГО «Територія мам» Валентина Залевська.

«У вінницькій мережі «Місто змістів» наразі 68 ГО. Вона працює вже шість років. В тому числі й над комунікацією влади і громади. Наша співпраця з Вінницькою міською радою регламентована Меморандумом і дуже чітко налагоджена, – каже Валентина Залевська. – Під час навчального візиту ми переймали досвід побудови діалогу між владою та громадою у Польщі, як він формувався, як налагоджений наразі. Якщо ми допрацюємо з двох сторін, матимемо унікальний кейс не лише для України, а для всієї Європи. І після закінчення війни до нас будуть їхати переймати досвід того, що ми будуємо сьогодні у Вінниці».

Менеджерка із зовнішніх зв’язків та комунікації Подільської агенції регіонального розвитку Галина Сегеда розповіла, що їхня організація займається питаннями залучення громадян до процесів прийняття рішень, тобто партисипації, приблизно з 2014 року. «Власне, у 2014 році відбувся перший візит від представників та представниць Вінницької міської ради і громадськості у Варшаву. Також у межах Програми Study Tours to Poland. Тому цей процес триває вже фактично 10 років. Ми удосконалюємось, адже діалог громадськість-влада або влада-громадськість дуже важливий. Оскільки без нього комусь одному важко створювати комфортні умови в місті та залучати мешканців до процесів прийняття рішень. Працювати потрібно з обох боків і переймати досвід, щоб впроваджувати його потім у своїй громаді. Бо, наприклад «Місто змістів» як простір, хаб, спілка – взято з польського досвіду. У нас багато що працює, але багато що потрібно вдосконалювати».

 


Фото: Вінницька міська рада

Поділитися :