Новини

Вінницький міський голова підбив підсумки 2024 року

23 грудня 2024, 16:42

20 грудня на сесійному засіданні міський голова Сергій Моргунов наголосив, що попри труднощі воєнного часу Вінницька громада не відступала від виконання завдань за обраними пріоритетами.

Як повідомляють на сайті Вінницької міської ради, в цьому році, гродама, згуртованою командою, спрямовувала зусилля на головне – підтримку Збройних Сил України та посилення безпекових заходів, зміцнення критичної інфраструктури та промислового потенціалу, а також опіку над тими, хто цього потребує.

«Сьогодні ми підбиваємо підсумки 2024 року — року, який наша громада, як і вся Україна, прожила в умовах великої війни. На жаль, вона позбавила нас можливості стабільного розвитку. Ми вимушені сьогодні зосередити свої пріоритети на збереженні стабільності і порядку в громаді, турботі про вразливих містян та найголовніше - підтримці Сил оборони. Все, що ми зробили у 2024 році, є результатом в першу чергу нашої спільної командної роботи», – зазначив Сергій Моргунов.

Пріоритети «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота»

За словами міського голови, у поточному році пріоритети громади залишалися незмінними – це «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота». Наразі вони «довели свою ефективність та дієвість у кризових ситуаціях», тож зберігатимуть свою актуальність і надалі.

Саме на цих ключових напрямах ґрунтувалася фінансової політика цьогоріч та спрямовувалася левова частка коштів.

«На пріоритет “Безпека і оборона” було передбачено у бюджеті 1 млрд грн. Але протягом року було дуже багато звернень від різних військових частин і саме головне були фінансові можливості,тож так як й обіцяли, ми збільшили ці видатки ще на 300 млн грн. У результаті отримаємо 1, 3 млрд грн», – підкреслив Сергій Моргунов.

Водночас, на посилення стійкості нашої громади в умовах воєнного часу, забезпечення стабільної роботи критичної інфраструктури та підтримку економіки було виділено 1,6 млрд грн.

Та понад 900 млн грн – на турботу про найменш захищені категорії населення, зокрема родини загиблих і зниклих безвісти воїнів.

Пріоритет «Безпека та оборона»

  • Допомога Силам оборони

За інформацією очільника громади, Вінниця підтримала 58 військових формувань з початку повномасштабного російського вторгнення і робила це у різний спосіб. Ті підрозділи які базують на території Вінниці та області мають першочергову підтримку: це, зокрема бригада НГУ «Червона калина», 120 бригада ТрО, 59-та мотопіхотна бригада ім. Я. Гандзюка, НГУ в/ч 3008, повітряні Сили України, 3 штурмова бригада, «Азов», підрозділ ГУР “Артан”.

Впродовж року лишень позашляховиків Вінниця придбала та передала військовим пів сотні. Частина із них нині допомагає бійцям мобільно-вогневих груп, так званим «ловцям шахедів», закривати небо над Вінниччиною.

«Між тим, головний акцент при закупівлях ми робили на дронах, оскільки на них у військових найбільший запит ( передали 10 тис. FPV-дронів та 750 Mavic-3T). Все це обладнання, в першу чергу допомагає зберегти життя і здоровʼя наших воїнів», – зазначив Сергій Моргунов.

Крім того, для підтримки воїнів передавали тепловізори (200 шт.), прожектори (140 шт.), приціли (50 шт.), сухі душі (500 000 шт.), відеореєстратори (20 шт.), Bandera Power (240 шт.).

А кошти у вигляді субвенції йшли на придбання бойової техніки, паливозаправників, екскаваторів, необхідних для будівництва фортифікаційних споруд, засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

«Також цьогоріч наша команда почала виготовляти багі, переобладнуючи для цього колишні комунальні авто. Багі створюються завдяки спільним зусиллям волонтерів і фахівців комунальних підприємств у межах роботи Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу під керівництвом Володимира Гройсмана. Крім того за співпраці зі Штабом захисникам передано цілу низку обладнання, закупленого за позабюджетні кошти: мобільні лазні, окопні пічки, розроблені у Вінниці безпілотники “Щедрик”, автівки тощо, – каже міський голова. – Це результат злагодженої командної роботи громад області, влади, депутатів, департаментів, комунальних підприємств, громадських організацій і волонтерів. Я дякую усім, хто долучився до цієї важливої справи, за вашу активність та небайдужість!» – зауважив міський голова.

  • Цивільний захист

Під час війни потрібно дбати й про захист людей на випадок ворожої агресії. Вінниця продовжила активно працювати у цьому напрямі, сконцетрувавши, зокрема зусилля на створення безпекових умов для учасників навчального процесу.

Так, збудували «з нуля» 6 нових протирадіаційних укриттів у міських ліцеях, де не мали можливості облаштувати найпростіші сховища. Це заклади №№ 11, 12, 13, 23, 30, 33. Наразі продовжується зведення чотирьох ПРУ в садочках №№ 20, 28, 36, 60.

Крім того, цьогоріч було відремонтувано ще 8 найпростіших укриттів. Обладнали сховище в Центрі матері й дитини.

Пріоритет «Стійкість»

Стабільна робота критичної інфраструктури, функціонування економіки, як ключового аспекту спроможності громади, децентралізація енергопостачання — три основні напрями пріоритету «Стійкість».

  • Децентралізація енергопостачання

Забезпечення громади теплом — головне завданням цього опалювального сезону. Наймасштабніший проєкт, реалізований цього року – встановлення 5 когенераційних установок на котельнях теплопостачального підприємства Вінниці. Їх , а також комплектуючі та аварійно-ремонтний автомобіль безкоштовно передали міжнародні партнери: USAID Проєкт енергетичної безпеки та МOM Ukraine. Громада ж взяла на себе витрати на монтаж обладнання, підключення та запуск. Загальна потужність установок – понад 5 МВт.

«Це важливе питання і в наступному році ми будемо також продовжувати працювати у цьому напрямі. Зокрема, отримали підтвердження від USAID на отримання ще 4 когенераційних установок – в цілому це 10 МВт. Таким чином будемо будувати, так звані енергетичні острови, які будуть забезпечувати ті котельні, які ще не мають когенерації, в тому числі водоканал і деякі об’єкти соціальної інфраструктури», – розповів очільник громади.

Паралельно із запуском когенераційних установок «Вінницяміськтеплоенерго» розпочало модернізацію системи теплопостачання одного з районів міста. Підприємство виграло грант у розмірі 6 млн євро від НЕФКО. Ці кошти будуть спрямовані на встановлення сотні індивідуальних теплових пунктів.

Ще один крок до енергонезалежності – встановлення сонячних електростанцій. Наразі в громаді є 80 СЕС загальною потужністю близько 17 МВт.

«На комунальних закладах сонячні панелі ми встановлюємо коштом бюджету. Цього року обладнали дві такі електростанції на пологовому будинку, головному корпусі МКЛ №1 та стоматологічному центрі. У 2025 плануємо зробити альтернативну електростанцію і для потреб лікарні ШМД. Також прийняли програму, згідно з якою фінансуємо 40% вартості СЕС встановлених мешканцями багатоповерхівок для потреб ліфтів, водопровідних насосів та освітлення в під’їздах. Маємо один будинок, який вже скористався цією можливістю», – зазначив Сергій Моргунов.

Активніше переходити на «зелені» кіловати влада допомагає й бізнесу, зокрема через Програму часткової компенсації витрат.

Не припиняється робота і щодо забезпечення закладів освіти додатковими генераторами, які вкрай необхідні в умовах регулярних відключень світла, і щодо зменшення споживання електроенергії завдяки встановленню на вуличних ліхтарях нових LED-світильників, які дозволяють економити до 50 % електроенергії.

  • Підтримка бізнесу

Запорука стабільності громади та міцної армії – це працююча економіка.

Саме тому задля підтримки місцевого бізнесу у 2024 році в громаді реалізували низку важливих ініціатив. Прикладом, відкрили Офіс підприємця – консультаційний центр, де представники бізнесу можуть отримати відповіді на актуальні питання.

Також розробили механізм ваучерної підтримки. Запуск цього інструменту заплановано на наступний рік.

Крім того міська рада компенсувала бізнесу витрати на ЄСВ за 245 новостворених робочих місць, а 17 суб’єктів господарювання отримали компенсацію відсотків за залученими кредитами. Фінансову підтримку отримали і 48 фермерів, які займаються вирощуванням овочів та бджолярством.

  • Промисловість та інвестиції

Свідченням сприятливого бізнес-клімату у громаді є те, що продовжують відкриватися нові підприємства. Так цьогоріч у Вінниці почав працювати логістичнй центр, так званий сухий порт.

Крім того, впродовж року 50 суб’єктів господарювання переїхали до Вінниці. Таким чином кількість релокованих підприємств зросла до 406, що вивело наше місто за цим показником на передові позиції серед інших регіонів України та створення нових робочих місць. Загалом із початку повномасштабного вторгнення таких було створено 4 тисячі, з них половина – саме на релокованих підприємствах.

Також відновили реконструкцію Інноваційно-технологічного парку «Кристал», що була “заморожена” після початку повномасштабного вторгнення. Це стало можливим завдяки перемозі громади у Всеукраїнському конкурсі місцевих ініціатив і отриманому гранту від німецької урядової компанії GIZ та ПРООН у 1,1 млн доларів.

Крім того, у листопаді депутати ухвалили рішення про створення 5-го індустріального парку у Вінниці. Мова йде про відновлення колишньої промислової території — лампового заводу. Інвестор планує створити до 930 нових робочих місць.

«Хочу зазначити, що з початку цього року чисельність зареєстрованих підприємців у місті зросла майже на 3200 суб’єкта. Також цьогоріч ми спостерігаємо зростання на 8% обсягів реалізації промислової продукції. Як результат Вінниця продовжує утримувати високий інвестиційний рейтинг по різних показниках. Подібні тенденції свідчать про формування сприятливого бізнес-клімату у громаді. Наразі в нашій громаді є 10 бізнес-об’єднань», – зауважив Сергій Моргунов.

  • Розвиток громадського транспорту та безпека на автошляхах

Місто продовжує розвивати громадський транспорт. Він повинен бути якісним, тому міська влада неодноразово дотувала Вінницьку транспортну компанію, а також працювала над оновленням транспортного парку. Завдяки угоді зі Швейцарською Конфедерацією цьогоріч до міста прибуло 7 цюрихських трамваїв. Також підписали додатковий меморандум про постачання ще 32 Tram 2000.

Не опускаючи рук, трудяться й майстри ВТК, які цьогоріч зібрали 5 тролейбусів VinLine – енергоощадних, низькопідлогових, обладнаних відкидними пандусами. Проведено капітально-відновлювальний ремонт 15 тролейбусів «Богдан» та 6 автобусів.

Окремо у Вінниці працювали і над поповненням автобусного парку, додалося 9 автобусів (6 MAN, які працюють на газу, та 3 автобуси VDL CITEA, які надійшли з Мюнстера).

Ще один важливий напрям роботи, спричинений постійними вимкнення електроенергії, – посилення безпеки дорожнього руху та видимості на автомагістралях. Задля цього у 2024 році на 40 світлофорних об’єктах було встановлено пристрої безперебійного живлення. Крім того, 19 перехресть обладнано резервним освітленням. А ще на 5 нерегульованих пішохідних переходах встановили комплекси з «берлінськими подушками».

  • Освіта

Цьогоріч на галузь «Освіта» спрямовано 42% бюджету громади. Першочерговим завдання було та залишається створення умов для безпечного навчання дітей, наголосив Сергій Моргунов.

Разом із тим, продовжували здійснювати термомодернізацію та утеплення закладів, які розпочали ще до війни. Наразі такі роботи завершили у 5 будівлях.

З бюджету громади виділили кошти для осередків з вивчення предмета «Захист України» у 4 закладах освіти. З 1 січня 2025 року там розпочнеться навчання з тактичної медицини, стрільби та інших необхідних в умовах війни навиків.

Для навчання дітей з особливими освітніми потребами відкрили 8 інклюзивних груп у дитячих садках та 40 інклюзивних класів у ліцеях міста. Запроваджено додаткові посади асистента вихователя. Дано старт створенню третього інклюзивно-ресурсного центру в громаді.

  • Медицина

Збереження якості медицини та забезпечення сталого її функціонування – це теж важлива складова стійкості громади. Серед досягнень у цій галузі – завершення реконструкції 4-го поверху терапевтичного відділення МКЛ №1. Для цієї лікарні також придбали комп’ютерний томограф. Сучасним обладнанням поповнилась і МКЛ №3. Для неї придбано рентгенапарат вартістю 4 млн грн.

«Ми неодноразово надавали фінансову підтримку медичним закладам, де проходять реабілітацію військові. Зокрема військовому госпіталю, госпіталю ветеранів, обласному клінічному медичному реабілітаційному центру, – розповів очільник громади. – Крім того, місто надало приміщення та профінансувало ремонт для розміщення Центру лікування хронічного та фантомного болю «Прометей». У ньому використовують сучасні методики, зокрема технології віртуальної реальності».

Для Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС придбано пересувні лабораторії та обладнання для досліджень ДНК, що використовуються, зокрема, для ідентифікації загиблих Захисників та Захисниць.

Місто фінансує і надання безкоштовної виїзної медичної стоматологічної допомоги військовослужбовцям, яка здійснила в цьому році 13 виїздів, проліковано більше тисячі людей.

  • Міжнародна співпраця

Вінниця продовжує розвивати і міжнародну співпрацю, представляючи себе на різних міжнародних майданчиків. Такі зв’язки є важливими для реалізації соціальних проєктів, зміцнення економічної ситуації в громаді, обороноздатності країни та подальшої євроінтеграції.

Результатами такої діяльності є підписання меморандумів про співпрацю та запуск спільних проєктів, зокрема, з покращенням міської мобільності, що важливо в умовах зростання населення.

Між тим громада продовжує отримувати гуманітарну допомогу від наших міст-партнерів та побратимів. Так, Вентспілс (Латвія) передав автомобіль для обласного центру переливання крові, Мюнстер (Німеччина) – 2 автобуси.

Також впродовж 2024 року з Нансі (Франція) надійшло два дизельні генератори та 1 від Кельце (Польща) для наших навчальних закладів, а ще Нансі передало розхідні матеріали для Міської лікарні №1. 300 хромбуків надійшли із Пітерборо (Великобританія) для дітей вразливих категорій.

Своєю чергою лікарня ШМД отримала надсучасну наркозну станцію та транспортний апарат ШВЛ з Карлсруе (Німеччина). Жителі цього міста-побратима направили до Вінниці ще й мікроавтобус із різними побутовим приладдям. А на початку грудня уклали угоду з нашими друзями про передачу автомобіля для майбутнього ветеранського простору та 20 терапевтичних столів для реабілітації пацієнтів із різними медичними станами.

Підтвердженням плідної співпраці з нашими містами-побратимами стала нагорода «Сила партнерства», яку Вінниця та Карлсруе отримали під час саміту мерів у Кишиневі.

Пріоритет «Турбота»

Турбота про найбільш вразливі категорії містян – ще один важливий пріоритет для громади. Він спрямований на підтримку кожного, хто потребує допомоги або опинився в складних життєвих обставинах. Це передусім родини та діти загиблих воїнів, військові, які боронять нашу землю сьогодні і ветерани, малозабезпечені та соціально незахищені верстви населення.

Зазначимо, сьогодні в Єдиному муніципальному реєстрі пільговиків – 21 тисяча вінничан, з яких 9 тисяч – ветерани війни.

  • Ветеранська політика

Реінтеграція ветеранів та ветеранок у цивільне життя, їх всебічна підтримка – ключове завдання пріоритету «Турбота». До прикладу «Помічник ветерана» – один із наших найуспішніших кейсів. Проєкт розпочинався у державі як пілотний, і Вінниця – єдине місто, де його було запущено.

Головний принцип роботи помічників ветеранів – «рівний – рівному». Адже самі є колишніми військовослужбовцями, ветеранами або членами їхніх сімей. За рік роботи вони надали понад 30 000 послуг.

Водночас понад 20 тисяч осіб скористалися послугою «Ветеран», що надається у всіх Прозорих офісах міста. Вона передбачає першочергове обслуговування учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни, а також членів родин загиблих.

Крім того, у Вінниці продовжують відкривати нові ветеранські простори. Цьогоріч один з таких створила громадська організація «Полум'я надії». Міська рада виділила приміщення та підтримує цю ініціативу фінансово. Як і ще 20 ГО та просторів, що мають соціальне спрямування.

Також вразливі верстви населення можуть скористатися цілою низкою нових послуг. Це: компенсація 50% (до 40 тис. грн) вартості придбаних інвекторів напруги та акамуляторів живлення; компенсація вартості переобладнання автомобіля на ручне керування для осіб з інвалідністю внаслідок війни (до 35 тис. грн); безкоштовне відвідування басейну для Захисників і Захисниць із інвалідністю.

  • Безбар’єність

«Наше завдання – забезпечити рівні можливості для всіх мешканців громади в усіх сферах життя. Ми цим напрямом почали займатися ще з 2006 року й відтоді не припиняли цю роботу, але вона потребує постійної уваги, адже стосується кожного», – зауважив Сергій Моргунов.

Для цього створено новий консультативно-дорадчий орган – Раду безбар’єрності при Вінницькому міському голові. Затверджено нову Програму безбар’єрного простору громади. Також розроблено довідник безбар’єрності – важливий інструмент для побудови інклюзивного середовища.

Крім того, у громаді триває робота над облаштуванням інфраструктури.

Цьогоріч встановили 17 пандусів у житловому секторі. З облаштуванням тактильної плитки понизили 44 тротуарних з’їздів на перехрестях.

  • З турботою про дітей

Як завжди в полі зору міської команди залишалися відпочинок та здоров'я найменших мешканців громади. Цього року для учнів організували роботу 31 літнього пришкільного табору, які прийняли 4 440 дітей різних соціальних категорій.

Завдяки співпраці з міжнародними партнерами, близько 200 дітей із родин загиблих воїнів, внутрішньо переміщених осіб та ветеранів війни мали змогу відпочити за кордоном: у Карлсруе та Мюнстері (Німеччина), Ужаві (Латвія), Ліберецькому краї (Чехія), Паневежисі (Литва), Діжоні (Франція) та Кельце (Польща). Наші партнери взяли на себе всі витрати та підготували навчальні, оздоровчі й пізнавальні програми.

Крім того, громада продовжує надавати грошову підтримку дітям загиблих та безвісти зниклих воїнів до Дня Святого Микола, а також допомагає першокласникам підготуватися до Дня знань.

А завдяки підписаному меморандуму про співпрацю з Києво-Могилянською академією, 13 дітей із сімей загиблих захисників пройшли освітні курси на базі академії. Міська рада взяла на себе фінансування витрат на дорогу, проживання та харчування учасників.

  • Пам’ять

«Для всієї нашої громади важливо пам’ятати про подвиг воїнів, усіх, хто віддав життя за Україну. Адже пам’ять – основа, на якій будується майбутнє нашої країни. Тому гідне вшанування Героїв та Героїнь – не менш важлива складова роботи нашої команди», – підкреслив міський голова.

Цього року була створена Рада родин загиблих і безвісти зниклих Захисників та Захисниць під керівництвом Вікторії Колмикової – матері 20-річного азовця, який загинув під час оборони Маріуполя. Це дає можливість разом працювати над вирішенням питань, які турбують родини наших Героїв, зокрема і тих, які стосуються гідного вшанування пам’яті Захисників та Захисниць та облаштуванням місць поховань.

Сьогодні в місті фактично у кожному навчальному закладі є випускники чи педагоги, які загинули на фронті, захищаючи Україну від російської агресії. Тож в жовтні, у 3-х Вінницьких ліцеях було відкрито знаки пам'яті про загиблих воїнів. Це перші стели. Їх дизайн був обраний в ході конкурсу. Згодом подібні пам’ятні знаки з’являться і біля інших навчальних закладів.

Плани громади на 2025 рік

«Наші пріоритети залишаються незмінними – це «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота»», – наголосив Сергій Моргунов.

За його словами, на посилення обороноздатності військових та безпеки громади планується виділити понад 1 млрд грн, проте ця сума не є остаточною. У разі перевиконання бюджету, як це сталося цьогоріч, кошти спрямовуватимуть додатково. На пріоритет «Стійкість» передбачається – майже 1,3 млрд грн. На пріоритет «Турбота» – 900 млн грн.

«Важливо, що у 2024 році громада продовжувала демонструвати згуртованість, здатність вистояти навіть у найважчих умовах. Наша спільна робота дозволяє зберігати не лише стабільність, а й досягати конкретних результатів. І це заслуга кожного з вас. Так маємо працювати й у 2025 році. Але водночас переконаний у тому, слід повертатися до стратегії, адже війна рано чи пізно закінчиться. Ми повинні вміти швидко реагувати на виклики та розуміти, як буде громада працювати в умовах післявоєнного стану», – підсумував міський голова Сергій Моргунов.

Поділитися :