Основна мета – залучення найкращих практик у бюджетні процеси, надання додаткових інструментів для стійкості громади в умовах війни та нових можливостей по її завершенні.
Як повідомляють на сайті Вінницької міської ради, Вінниця увійшла числа громад України, яким Швейцарська Конфедерація готова надати технічну підтримку у сфері публічного фінансового менеджменту. Мова йде, зокрема про підсилення внутрішнього аудиту, відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні, інклюзивне та гендерночутливе бюджетування.
Заради вивчення потреб та можливостей для реалізації цієї програми наразі Посольство Швейцарії в Україні у співпраці з Державним Секретаріатом Швейцарі з економічних питань (SECO) здійснює оглядову місію, яку на його замовлення реалізовуватиме Всеукраїнська громадська організація «Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень». У Вінниці з представниками місії мав змогу поспілкуватися керівний склад департаменту фінансів міської ради на чолі із заступником міського голови Андрієм Очеретним.
На початку робочої зустрічі, яка відбувалася в онлайн-режимі, Андрій Очеретний подякував координаторам програми та всій Швейцарській Конфедерації за регулярну підтримку нашої громади. У межах співпраці, за його словами, чільне місце посідають і питання, пов’язані з організацією бюджетного процесу. Зокрема, експерти Linpico SARL в межах проєкту ElocFin «Ефективне управління місцевими фінансами в Україні», здійснювали оцінку ефективності управління фінансами Вінницької міської територіальної громади за показниками 2018-2020 років. Моніторинг тривав з вересня 2021 року по березень 2022 року за кошти Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).
«Ми побачили, що ви в цілому високо оцінюєте роботу фінансово-економічного блоку Вінницької міської ради, однак хочемо бути ще кращими. Тож зацікавлені у поглибленні співпраці та залученні найкращих практик у бюджетні процеси», – наголосив заступник міського голови Андрій Очеретний.
А проєктна координаторка Посольства Швейцарії в Україні Марія Коваль-Гончар своєю чергою зауважила, Вінницю для реалізації програми обрали не випадково, адже її з Конфедерацією пов’язує давня та плідна співпраця. Результатом стало чимало успішних кейсів, які були поширені на інші міста України.
«Нова програма спрямована на те, щоб допомогти обраним громадам побудувати кращу систему управління фінансами на місцевому рівні, в тому числі на основі оцінки місцевих фінансів PEFA, яку і ви проходили, – каже Марія Коваль-Гончар. – У рамках програми ми передбачаємо надання технічної допомоги за участю як міжнародних, так і українських експертів».
Під час навчань та платформ для обміну досвідом зосереджуватимуться на питаннях управління фінансами на місцевому рівні відповідно до потреб різних громад. Окрім Вінниці до програми увійшли муніципалітети Львова, Чернівців, Житомира, Тернополя та Хмельницького.
«Однією з ідей програми є навчання, а також напрацювання моделі, що передбачає розповсюдження цих знань на менш спроможні громади, – зазначив програмний менеджер відділу макроекономічної підтримки Державного Секретаріату Швейцарії з економічних питань Філіп Брюггер. – Основна ціль цієї програми – підтримка громад шляхом підсилення основ управління фінансами на місцевому рівні. Крім того, експерти програми поділяться досвідом підготовки фінансової частини інвестиційних проєктів, що дозволить залучити більше коштів від міжнародних донорів для відновлення та економічного розвитку громад».
Зазначимо, програма у сфері публічного фінансового менеджменту реалізовуватиметься із середини 2025 року. Як підкреслив заступник міського голови Андрій Очеретний, і у прийдешньому році засадничими принципами формування бюджету Вінницької міської територіальної громади будуть прозорість, залученість громадян на всіх етапах бюджетного процесу та реалістичність. Незмінними залишаться й пріоритети – «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота».
Фото: Вінницька міська рада