У виданні «Мозаїки Вінниці», над яким працювала команда вінницьких істориків, архітекторів, мистецтвознавців і фотографів, йдеться про 36 унікальних зразків цього монументального мистецтва.
Нещодавно автори презентували альбом «Мозаїки Вінниці», - пише міський голова Сергій Моргунов у Фейсбук.
Ставитись до культурної спадщини відповідально та бути готовим її переосмислити. Нарис саме про це. Твори мистецтва радянської доби нині сприймають неоднозначно. Об’єктивно мозаїки того часу у нашому місті також ставали засобом візуальної пропаганди, - наголошує мер міста.
У дописі міського голови зазначається, що старші вінничани пам’ятають панно з піонерським горном та комсомольським значком на Європейській площі, яке радше нагадувало агітплакат. Його вже декомунізували. Зовсім інші відчуття викликає романтична квіткова доріжка на фасаді будівлі РАЦСу або робота «Роза вітрів» Геннадія Солдатова на будівлі турклубу «Меркурій». Самі дослідники стверджують, українськість та місцеві, подільські мотиви, проступали попри все. Тому мозаїки такі різні та вимагають до себе уваги.
Українське мистецтво ХХ століття, у тому числі мозаїки, дуже цінується на Заході. Це наша історія, яку потрібно вивчати, і частина архітектурного образу Вінниці. Тому разом з громадою і науковцями варто визначитись, як інтегрувати їх в сучасне міське середовище та як зберегти цінні пам’ятки. Свідоме знищення культури та перекручення історії – це методи якраз тієї самої комуністичної влади, і загалом - російських окупантів впродовж століть, - йдеться в дописі.
Переосмислення минулого - болючий процес для усієї нації. Тим більше зараз. Але це необхідно, щоб ми творили власний переможний культурний код.