Новини

Вінничанам презентували дизайн-концепцію майбутнього “Музею Мужніх”

18 лютого 2022, 12:19

Основні функції музею – збереження пам'яті та просвітництво. Також музей має стати платформою для обговорення важливих історичних тем.

Концепцію розробила майстерня музейних проєктів Олександра Антонця, з Сум. Як розповіла Місту над Бугом завідувачка відокремленого підрозділу “Музей Мужніх” Вінницького обласного краєзнавчого музею Олена Гордієнко, науковці окреслили основні моменти, які б хотіли бачити в експозиції. Так, кожен з чотирьох блоків, які розміщуватимуться в залі, буде позначено окремим кольором.

"Це буде музей пам'яті. Ми робимо акцент на тих, хто втратив своє життя, захищаючи Україну, її інтереси. Музей буде присвячено 4-ьом складним темам: правоохоронці, які загинули при виконанні службових обов'язків; воїни-афганці; ліквідатори чорнобильської катастрофи; Герої Небесної Сотні і полеглі учасники російсько-української війни", – розповіла Олена Гордієнко.

Наразі, каже пані Олена, фахівці майбутнього музею працюють над  розробкою експозиції та збором колекції. І головне – науковці визначаються з місією музею й історичним наративом.

"Одна з основних функцій музею – це збереження пам'яті. Хто, як не музеї, мають збирати по гарячих слідах ті свідчення, ту предметну базу, яка потім стане музейним експонатом. По-друге, ми хочемо стати форумом для підняття якихось важливих тем в суспільстві (історичної травми, яка десь не є відппрацьованою в розрізі новітньої історії). І обов'язково музей має нести просвітницьку функцію: у розповіданні об'єктивної історії, яка базується на фактах і підкріплюється спогадами очевидців, предметним рядом", – додала пані Олена.

На фасаді будівлі облаштують “Стіну пам’яті”, де поіменно згадають загиблих вінничан та жителів області. Також наразі фахівці продумують, як зробити музей інтерактивним, щоб у відвідувачів було відчуття повного занурення у тему виставки.

"Експозиційне обладнання проектуємо як "архіви пам'яті" із залученням до вітрин мультимедійних технологій. Є великий пласт цифрової інформації, яку важко показати в роздрукованому вигляді. Хочемо показати це цифровими світлинами, відеороботами, які вже зняті. По відкритому експозиційному простору будуть хаотично розташовані стели (ми їх у роботі називаємо "свідки пам'яті"). Завдяки системі направленого звуку відвідувач, підійшовши до певної стели, буде чути голос лише того, хто на нього дивиться з екрану", – зазначила завідувачка відокремленого підрозділу “Музей Мужніх”.

“Музей Мужніх” функціонуватиме в приміщенні музею “Мій край – Поділля” по вулиці Пирогова, 148. Відкриття закладу запланували на 2023 рік. Вже розроблена проєктна документація, але про роботи з ремонту поки не йдеться, оскільки очікується фінансування.

Графіка: vezha.ua

Поділитися :