Новини

У Вінниці та інших українських містах опалення й гаряча вода з жовтня можуть подорожчати на 30-40%

26 серпня 2021, 15:47

Наразі Асоціація міст України веде переговори з Урядом щодо недопущення підвищення ціни на теплопостачання для населення. 

За словами заступника виконавчого директора Асоціації міст України Ярослава Рябошука, у деяких регіонах України тарифи виростуть й понад 40%. Це залежить від того, коли вони востаннє переглядались. У більшості великих міст опалення централізоване. І аби подати це опалення, потрібно витратити певні ресурси, найбільша частина з яких – це вартість газу, - пояснює аналітик АМУ.  За його словами, основна складова тарифу – це ціна на газ. Йдеться про 70- 80% у структурі тарифу за опалення. Інші складові – це електрика для забезпечення подачі води у будинки. Наступною складовою є заробітна плата працівникам комунальних підприємств, які працюють у котельнях, ремонтують систему і забезпечують її функціонування. Мінімальна заробітна плата щороку зростає і наразі становить понад 6 тис. грн. Два роки тому вона була в межах 4 тис. грн. 

Експерт АМУ пояснює, що загалом тариф на теплопостачання у більшості міст переглядався два роки тому. Водночас росли мінімальні зарплати, вартість електроенергії й транспортування газу, які в тарифі не враховані.

"Востаннє переглядався тариф на теплопостачання 2 роки тому в середньому по містах – у кожному місті по-своєму. У цьому тарифі ще ми маємо, наприклад, ціну за розподіл газу або за постачання природного газу, що є відокремленим на сьогодні; заробіна плата є ще дворічної давнини. І ми кажемо про неминуче підняття тарифів у частині приведення заробітних плат до тих, які є наразі. І до того, щоб врахувати підвищення цін на електрику і транспортування природного газу, яке відбулося за ці останні 2 роки", – інформує Ярослав Рябошук.

Ярослав Рябошук наголосив, що хоч формально відтепер тариф згідно з новим законодавством буде встановлюватись місцевою владою, складові тарифу повністю залежать від тих цін і політики, які здійснюються на центральному рівні. Ціна на газ, ціна на електроенергію і розміру мінімальної зарплатні. 

Також 20 травня Кабмін скасував спеціальні зобов'язання для НАК "Нафтогаз" продавати природний газ виробникам теплової енергії за фіксованою ціною. І якщо раніше в тариф була закладена ціна близько 4 грн за кубометр газу, то тепер в умовах ринку "Нафтогаз" встановив ціну для тепловиків на рівні 7,42 грн за кубометр.

Водночас до вартості газу в тарифі додався розподіл. Його ціна за останній рік також зросла в кілька разів і практично не врахована. З огляду на це, зрозуміло, що зростання тарифів неминуче, – зазначає аналітик АМУ. Оскільки без цього підприємства просто стануть збитковими та припинять надавати послуги. Водночас в АМУ розуміють, що підняття тарифів викличе негативну реакцію населення і збільшить заборгованість населення за комірне.

Аби попередити колапс, Асоціація Міст України ініціювала перемовини з Урядом щодо пошуку фінансової компенсації тепловикам.

"Ми прекрасно розуміємо, що пряме підняття тарифів на опалення не призведе до позитивних речей. Тому що в першу чергу це залежить від платоспроможності населення. У нас вже є майже 50 млрд грн боргу: населення заборгувало за отримані комунальні послуги минулих періодів. І ми розуміємо, що, якщо ми зараз піднімемо ціну на опалення, то заборгованість лише зростатиме. І це не вирішить питання: у комунальних підприємств не буде коштві заплатити заробітні плати своїм працівникам, не буде як розрахуватися за природний газ – і це буде колапс. Тому ми зараз ведемо перемовини з Урядом для того, щоб знайти певні фінансові компенсатори і не допустити підвищення цін на теплопостачання", – додав Ярослав Рябошук.

Заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рябошук наголосив, що якщо Уряд піде містам назустріч та пом’якшить умови постачання природного газу від НАК "Нафтогаз України" і разом з нами (ред. Асоціацією Міст України) запропонує певні компенсатори, то підвищення цін не буде. У разі, якщо Уряд перекладе розв'язання проблеми на місця, а таку позицію він займає останнім часом, тоді зрозуміло, що заборгованість населення за спожиті комунальні послуги зростатиме і  ростиме соціальне невдоволення.

Експерт зазначив, що державна політика наразі така, що зростання цін на тепло та гарячу воду неминуче. Але об'єктивно для більшості українців ці тарифи просто "непідйомні".

"Та ситуація, в якій ми є, є критичною. І я думаю, що це розуміють не тільки на місцях, а й в Уряді", – наголосив заступник виконавчого директора Асоціації міст України.

Зазначимо, що питання з підняттям тарифів для населення зріє давно. Майже по усіх містах у попередньому опалювальному сезоні цінову різницю компенсували на місцях. Приміром, у Вінниці "Міськтеплоенерго" в травні вимушено зупиняло надання послуги гарячого водопостачання через борги перед Нафтогазом. Тоді у ситуацію втрутився міський голова Сергій Моргунов. І після проведення перемовин з керівництвом "Нафтогазу" у домівки вінничан повернулась гаряча вода.

Нагадаємо, що в минулому опалювальному сезоні Асоціація міст України та органи місцевого самоврядування уклали меморандум з урядом. Згідно з ним, місцева влада зобов'язувалася не піднімати тарифи, а уряд повинен був розв'язувати проблему з боргами на ринку теплопостачання. Органи місцевого самоврядування умови меморандуму виконали, а Уряд – ні. Тому тепловики знову потребуватимуть дотації з місцевих бюджетів, щоб підготуватися до опалювального сезону. Водночас ще один сезон компенсувати витрати підприємств теплопостачання місцева влада українських міст не готова. Експерти сходяться на думці, що зараз вплинути на ситуацію з тарифами може тільки держава.  

Поділитися :